PRAHA PRO DĚTI

STRAŠIDLA, POVĚSTI A LEGENDY
SOUTĚŽE A HRY - VÍTĚZOVÉ SI ODNESOU PRAŽSKÝ GROŠ

Prohlídky Prahy pro rodiny s dětmi nebo dětské skupiny – školky, školy, turistické kroužky…

Prohlídky jsou připravené pro děti od cca 5 let do cca 12 let. Všechny prohlídky jsou plánované na 2 hodiny, protože to ze zkušenosti děti „dají“. Během prohlídky se hodně zaměřuji na legendy, pověsti a strašidla a ten trik, jak udržet děti v pohybu a pozorné, jsou různé hry a soutěže.

Trasy pokrývají všechny základní památky v centru Prahy a ještě něco navíc. Doporučuji začít Starým Městem, Pražským hradem nebo Vyšehradem, ale to je jen doporučení, vybírejte podle své chuti!

Za strašidly Starého Města

Trasa: Prašná brána a Obecní dům – Celetná – kostel sv. Jakuba – Ungelt – Staroměstské náměstí – Mariánské náměstí a Městská knihovna – Klementinum – Malé náměstí – různé skoro tajné průchody a uličky – Karolinum a Stavovské divadlo. Prohlídku lze začít kdekoliv u Starého Města (náměstí Republiky, Staroměstská, Národní třída, Můstek…).
Výběr ze strašidel: bezhlavý rytíř – opilec, zvonicí jeptiška, žebrající kostlivec nebo useknutá zlodějova ruka, která dodnes visí v kostele. A mnoho dalších, na Starém Městě je opravdu hodně strašidel!

Podle mě ta úplně nejzákladnější prohlídka, ochutnávka, jestli se vám to bude líbit. Já jsem si ji taky připravila jako úplně první trasu pro děti. Nebojte se davů turistů, potkáme se s nimi jen na Staroměstském náměstí, jinak se pohybujeme po celkem klidných uličkách.

Honba za pokladem Vyšehradu

Trasa: Táborská brána – rotunda sv. Martina – Čertův sloup – hradby a výhledy – kostel sv. Petra a Pavla – hřbitov se Slavínem – a další hradby a výhledy. Po skončení naší prohlídky si ještě můžete zajít do podzemních kasemat.
Výběr ze strašidel: čert, který přinesl kamenný sloup z Říma, bílá paní, která pohazuje růže, tanec kostí v rotundě nebo záhrobní kočár. A mimo strašidelný obor samozřejmě Kazi, Teta, Libuše, Krok, Horymír, Šemík, Bivoj, Ctirad a Šárka…

Vyšehrad je jedna z klidnějších a pohodových tras, davy turistů a velké skupiny ho ještě neobjevily.

Pražský hrad hravě

Pražský hrad všichni znají a i děti by si ho měly projít, ale nemusí to být nuda, pruda a votrava. Takže mám připravené hry a soutěže, aby se nám šlo lépe a nikoho nebolely nožičky. Na Hradě moc nestraší, ale i tak se tam nějaké pověsti, strašidla a duchové najdou (toto je zcela nepolitický komentář!)

Trasa: Lví Dvůr – Jízdárna, případně v létě Královská zahrada – skoro tajné místo s báječnou ozvěnou – Matyášova brána a první nádvoří – katedrála sv. Víta a třetí nádvoří – Královský palác – náměstí a bazilika sv. Jiří – Rožmberský palác – výhledy na Opyši. Prohlídka je připravená tak, abychom nemuseli kupovat vstupenky do interiérů. Lehké rozdíly podle času prohlídky: před 16./17. hodinou nahlédneme do neplacené části katedrály, po 16./17. hodině do Zlaté uličky.

Nebojte se bezpečnostních kontrol ani davů turistů. Z obou těchto důvodů je lepší se na Hrad vypravit odpoledne. Kontroly stále trochu zdržují, ale už dlouho jsem nečekala déle než 5, maximálně 10 minut. Velké skupiny na Hradě začínají ráno v 9 nebo v 10 hodin, odpoledne už je tam celkem klid.

S vodníkem přes Karlův most na Kampu

Trasa: Křižovnické náměstí – Karlův most – kostel Panny Marie pod řetězem – Lennonova zeď – Kampa – Sovovy mlýny s obřími Miminky.
Výběr ze strašidel: Turek, kýchající duch nemluvněte (fakt, nekecám!) a samozřejmě vodník z Čertovky.

Karlův most je jedno z míst, která v Praze nelze vynechat. Jde hodně o správné načasování: může to být příjemná procházka nebo noční můra o ušlapání v davu. Proto důrazně doporučuji začínat prohlídku co nejdříve, v 9 hodin ráno je to úplná pohoda, 10 – 10:30 hodin je hraniční. Prohlídku začínám vždy Karlovým mostem a kombinuji s Kampou, kde je klid kdykoliv.

Bezhlavá Malá Strana

Trasa: Klárov (metro Malostranská) – Valdštejnská zahrada, nebo v zimě a v případě uzavření Vojanovy sady a Hergetova cihelna – Pětikostelní náměstí – Malostranské náměstí – kostel Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko – Kampa – kostel sv. Jana na Prádle – Újezd a Hladová zeď. Prohlídku lze také jít opačně, tj. začít na Újezdě a skončit na Klárově.
Výběr ze strašidel: bezhlavý trubač, bezhlavý mnich, bezhlavý švédský voják a bezhlavá herečka. Takže pozor, na Malé Straně jednoduše ztratíte hlavu!

Pokud hledáte klidnější lokalitu bez turistů, jste na Malé Straně správně.

Horní Nové Město

Trasa: Karlovo náměstí – kostel sv. Štěpána – kostel sv. Kateřiny a park Kateřinky – vila Amerika – Zemská porodnice – kostel sv. Apolináře – Karlov – Ztracená varta a park Ztracenka – Albertov – nádraží Vyšehrad – Botanická zahrada – Emauzy – Karlovo náměstí.
Výběr strašidel: vodní panna, žena s hrncem místo hlavy a pár ztracených vojáků na vartě.

Jestli opravdu nechcete potkat ani jednoho turistu, toto je prohlídka přesně pro vás. A téměř určitě najdeme místo, kde jste v životě nebyli!

S Golemem po Židovském Městě

Trasa: Rudolfinum – Starý židovský hřbitov – Obřadní síň a Klausová synagoga – Staronová synagoga a Židovská radnice – Pařížská ulice – Španělská synagoga – Kozí ulice a Kozí plácek – Anežský klášter. Ve vyjmenovaných objektech jsou umístěny expozice Židovského muzea, do kterých nepůjdeme. Pokud máte zájem o prohlídku Židovského muzea, detaily jsou zde.
Výběr pověstí: Hana proměněná v černou kočku, několik návodů, jak přijít k bohatství a samozřejmě Golem.

Můj tip: největší klid tu je v sobotu, kdy slaví Židé šábes a muzeum je uzavřené.

Hradčany a zlato alchymistů

Trasa: Strahovský klášter – vyhlídka pod klášterem – Loretánské náměstí – Nový Svět – Hradčanské náměstí – Nerudova – Jánský vršek – Vlašská ulice (to už je spíš Malá Strana, ale přeci si nebudu kazit název!). A proč alchymisti? Půjdeme se podívat do dvora domu, kde prý žil magistr Kelly.
Výběr strašidel: šlechtična v hořících chlebových botách, lotr napíchnutý na kůl a úplně opravdová mumifikovaná matka představená.

Tohle je druhá nejklidnější lokalita, hned po horním Novém Městě – tam vám slibuji nula turistů, tady na ně narazíme asi na 3 místech na chviličku a pak jim zase uhneme z cesty. Takže doporučuji pro klidnou procházku málo známými místy.

Vybírejte nebo zavolejte / napište a s výběrem vám poradím:
728 880 367 (hovor i sms) nebo eva@prohlidky-prahy.cz

měšec pražské groše

Cena:
1 – 4 osoby:  1000 Kč / hodinu
5 – 14 osob:  1200 Kč / hodinu
nad 15 osob:  1400 Kč / hodinu 

Cena je vždy za skupinu, nikoliv za osobu. Všechny prohlídky jsou soukromé, nespojuji skupiny,  ani není možné se přidat k jiné skupině. Délka prohlídky je vždy uvedená u jejího popisu.

Pro firmy platba na fakturu po prohlídce, bez nutnosti předplatby.
Pro ostatní úhrada na prohlídce, také bez nutnosti předplatby. 

Slevy pro české a slovenské školy – více zde.

Mohlo by vás také zajímat:

Praha Staroměstské náměstí

PRAHA KLASICKÁ

"Jaké uličky a zákoutí, v Praze musíme vidět Karlův most, orloj a Hrad!"
Pro vás jsou tu prohlídky Královské cesty - vyberte si jen, jak dlouho jí chcete zkoumat.

PRAHA NETRADIČNÍ

"Královskou cestu známe, orloj jsme viděli aspoň stokrát!"
V tom případě vás ráda vezmu do méně známých uliček, zákoutí a zahrad, nebo někam do interiéru... Prohlídky Prahy i pro Pražáky!

TREASURE HUNT PRO FIRMY

"Potřebuji pro kolegy a obchodní partnery něco extra..."
Víc než jen prohlídka Prahy, víc než jen teambuilding se soutěží. Různé scénáře, lze přizpůsobit na míru.

POUKAZ NA PROHLÍDKU

Darujte poukaz: soukromá prohlídka, pouze pro obdarovaného a ty, které si pozve. Neomezený počet osob, neomezená doba platnosti!

Copyright: Eva Bartušková 2022

Napište mi:
eva@prohlidky-prahy.cz

Zavolejte mi:
+420 728 880 367
(i WhatsApp nebo Viber)